Naša partnerská obec Mihálygerge – Maďarsko
Spolupráca našich obcí Klenovec a Mihálygerge začala veľmi nenápadne vystúpením folklórneho súboru Ipoly z obce Mihálygerge z Maďarska na XIV. ročníku Gemersko – malohontských folklórnych slávností v Klenovci v roku 1992.
Mihálygerge je výraznou dedinou v údolí Dobrody, v severnej časti pohoria Karancs s katastrom o rozlohe 1094 ha a 685 obyvateľmi. Okolité kopce vznikli zhruba pred 20 miliónmi rokov pomocou tektonickej vulkanickej činnosti podobne ako svetoznáme archeologické nálezy pri dedine Ipolytarnóc. Okolie spestrujú okrem iného aj potoky Dobroda, Égerfő a vodná nádrž, ktorá zásobuje pitnou vodou okolité obce. Podľa najstarších spisov sa história dediny odvíja od rodiny Záchovcov a pokračovala pod inými zemepánmi až do dvadsiateho storočia, keď nastali dôležité politické zmeny. Kostol obce bol postavený v roku 1926 najmä z darov občanov. V tomto období bol významným zemepánom Štefan Mocsári, ktorý disponoval 2800 ha pôdy a pracovala u neho značná časť obyvateľstva usadlosti.
V rokoch socializmu 90 až 95 % obyvateľov obce pracovalo vo veľkých závodoch v centre župy v Miškolci. Ich zrušením prišlo o prácu mnoho občanov (nezamestnanosť je v súčasnosti asi 20 %). Ľudia sa snažia proti nezamestnanosti bojovať živnostníctvom – predovšetkým obchodom, turistikou a stavebníctvom. V obci sa nachádza lekárska ordinácia, sociálna kuchyňa, dom kultúry, knižnica a počítačová miestnosť. Obec je riadená obecným úradom a obecným zastupiteľstvom so siedmimi poslancami. Zachovávanie folklórnych tradícii je v dedine veľmi významné a dôležité. V obci pracuje päť folklórnych skupín: FS Ipoly, DFS Laboda, Folklórna skupina Dobroda, ĽH Svrčkovci a Hudba ústnych harmonikárov. Všetky skupiny reprezentovali a reprezentujú Mihálygerge na významných domácich a zahraničných folklórnych festivaloch. Fungovanie skupín sponzoruje a podporuje Nadácia pre Mihálygerge. V dedine sa usporadúvajú celoštátne i medzinárodné podujatia: Novohradský folklórny festival, Cezhraničný festival netradičných hudobných nástrojov, Medzinárodné stretnutie betlehemov, Celoštátna súťaž folklórnych skupín.
Prvé stretnutie nielen folklórnych súborov, ale aj starostov obcí bolo veľmi priateľské. Nasledovali spoločné výmeny folklórnych súborov. Maďarský folklór prostredníctvom vynikajúcej ľudovej hudby Tücsök rozihral žilky nejednému Klenovčanovi a Klenovskí folkloristi roztancovali obec Mihálygerge na nejednom kultúrnom podujatí. Družba medzi obcami Klenovec a Mihalygerge pokračovala stretnutiami starostov a členov zastupiteľstva, v športe – vo vzájomných futbalových stretnutiach, stretnutím poľovníkov, rybárov, záhradkárov, požiarnikov, až postupne to prerástlo do širšej spolupráce. Začiatky družby medzi obcami nepotrebovali vzájomné zmluvy, ale vychádzali zo spoločných záujmov, kontaktov a priateľstiev.
Keďže spoločné aktivity medzi obcami Klenovec a Mihálygerge boli čoraz intenzívnejšie, dňa 26. júna 2001 bola uzatvorená vzájomná zmluva o spolupráci, ktorú podpísali starosta obce Klenovec Pavel Struhár a starosta obce Mihálygerge Imre Varga. Týmto dokumentom sa naplnil cieľ, aby sa obyvatelia obidvoch obcí navzájom lepšie spoznali, spoznali život, kultúru a rozvíjali vzájomnú spoluprácu a partnerstvo medzi slovenským a maďarským národom v rôznych oblastiach: na úrovni stretnutí starostov a poslancov obecných zastupiteľstiev, pri športových a kultúrnych výmenách, spoluprácou v podnikateľských aktivitách, spoluprácou školských a predškolských zariadení, spoluprácou cirkví a spoločenských organizácií, ako aj vzájomným spoznávaním regiónov.
Od roku 2001, v jesennom mesiaci september organizujeme spoločne: Cezhraničný festival netradičných hudobných nástrojov „ Návraty k hudobným tradíciam“ , na ktorom okrem sólistov inštrumentalistov, spevákov a hudieb je súťaž vo varení kulinárskych špecialít, pečení domáceho pečiva a súťaž domácich pálenok. V rámci festivalu sú výstavy „Plody zeme“ a výstava tekvičiek – prác detí z MŠ K.P. Klenovec.
Dňa 10. 5. 2008 bola podpísaná dohoda o partnerstve medzi Nadáciou pre Mihálygerge a Občianskym združením RODON Klenovec, ktorá vznikla na základe konkurzného výpisu NCA Medzinárodných civilných vzťahov a Európskeho integračného výboru. Jej hlavnými bodmi je spolupráca v oblasti kultúry, využitia voľného času a turistiky, ako aj vzájomné spoznávanie svojich partnerov v otázkach ekonomiky, sociálnych vecí, zamestnanosti, a napokon aj spoznávanie prírodných a kultúrnych pamiatok obcí.
Meniny má Izabela, Dalila, Leokádia
Návštevnosť:
ONLINE:6
DNES:293
TÝŽDEŇ:293
CELKOM:1216018
Organizácie
Obec leží v malebnom údolí Veporského Rudohoria, rozložená na obidvoch brehoch rieky Klenovská Rimava. Práve v Klenovci bol dolapený Juraj Jánošík a obec je teda preslávenená jánošíkovskou tradíciou, ľudovou umeleckou tvorbou a folklórom. Z Klenovca pochádza tiež vzácny Klenovecký syrec vyrábaný z ovčieho mlieka, ktorý je držiteľom chráneného označenia pôvodu Vychutnajte si plnými dúškami neodolateľnú atmosféru ľudových tradícií, remesiel, hudby a očarujúcej prírody. Víta vás obec so zaujímavou históriou a pohostinnosťou obyvateľov.