#
#
#
#
#
#
#

Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 9. 4. 2020
jasná obloha 18 °C 4 °C
piatok 10. 4. polojasno 17/8 °C
sobota 11. 4. jasná obloha 15/5 °C
nedeľa 12. 4. takmer jasno 16/5 °C

Dátum a čas

Dnes je štvrtok, 9.4.2020, 13:22:25

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 3
DNES: 294
TÝŽDEŇ: 1125
CELKOM: 487573

Sviatok

Meniny má Milena, Erhard, Mileva

Obsah

75.výročie oslobodenia našej obce

Typ: ostatné
22.januára sa uskutočnilo spomienkové popoludnie k 75.výročiu oslobodenia našej obce.
23.januára pri príležitosti 75.výročia ukončenia druhej svetovej vojny udelilo Ministerstvo obrany SR pamätnú medailu obci Klenovec

 

Pred 75. rokmi oslobodili Obec Klenovec ruské a rumunské vojská.

Dňa 22. januára 2020 si obec Klenovec pripomenula 75. výročie oslobodenia Klenovca pietnym aktom položenia vencov k pamätníkom na Námestí Karola Salvu v Klenovci, po ktorom sa účastníci osláv presunuli do obradnej siene obecného úradu, kde pokračovali spomienkové oslavy. Po piesni, básni a privítaní nasledoval slávnostný príhovor starostky obce Mgr. Zlaty Kaštanovej. Po príhovore v kultúrnom programe zaspievala spevácka skupina Strednej odbornej školy z Hnúšte. Po kultúrnom programe sa záverečným slovom ukončili spomienkové oslavy 75. výročia oslobodenia Klenovca, na ktorých sme si uctili Klenovčanov, ktorí v prvej a druhej svetovej vojne položili svoje životy za našu súčasnosť.

23. január 1945 

(úryvok z obecnej kroniky)

V tomto čase prežívali Klenovčania ťažké obdobie. Po zatlačení povstania do hôr sa Klenovské vrchy stali domovom partizánov, povstaleckých vojakov a ilegálnych pracovníkov, ktorí zasahovali do širokého okolia. Nemci pod tlakom frontu 23. januára vyhodili železobetónový most cez rieku Rimavu na ceste smerom na Kokavu. Výbuch poškodil okolité domy a nemeckí vojaci boli prinútení Červenou armádou ustúpiť smerom na Ráztočné. Tu sa držali v pripravených opevneniach 5 dní. Ich presun do hôr si vyžiadal aj niekoľko obetí. Na Čremoši narazil Ján Láska s neznámym partizánom na nemeckú hliadku. Pokus ujsť do lesa sa im nepodaril. Ján Láska bol na mieste zastrelený a partizána odviedli na Ráztočné a tiež zastrelili. Päť nemeckých vojakov padlo pri prestrelke s partizánmi, ktorých viedol partizánsky komisár Brndiar z Klenovčoka. V Klenovci Červenú armádu vystriedala Rumunská armáda, ktorá 28. januára 1945 zaútočila na nemecké jednotky. Tieto 29. januára klenovský chotár opustili. Zanechali však za sebou podmínované cesty a chodníky, na čo doplatilo päť občanov svojimi životmi a štyria boli zmrzačení. Nemci ešte pri ústupe medzi Veprom a Železnou bránou postrieľali dobytok a kone, ktoré zhabali Klenovčanom, pretože pre veľký sneh ho nemohli cez hory previesť. Po prechode frontu patril Klenovec do operačného pásma Rumunskej armády. Bola tu umiestnená záloha pešieho pluku a vojenská nemocnica, v ktorej bolo 920 ranených. Aj život obyvateľov sa zmenil. V kultúrnom dome boli každú nedeľu prednášky. Ženy ošetrovali ranených rumunských vojakov, robili zbierky na prilepšenie ich stravy. Pre vojakov sa hrali kabarety, kde vždy bolo jedno číslo slovenské a jedno rumunské. V rumunskej vojenskej nemocnici, ktorá bola v apríli premiestnená do Banskej Bystrice, zomrelo 52 vojakov. Pochovaní boli v Klenovci.Po odchode ruského dôstojníka, ktorý sa staral o zásobovanie Červenej armády, sa Klenovec dostal do pásma mimo frontu a chod obce prevzala civilná správa. Začali sa rekonštrukčné práce. Vyhodený most bol nahradený dreveným, pretože bolo nedostatok cementu a železa. Opravovali sa súkromné a verejné budovy. V priebehu prvých dvoch mesiacov po skončení vojny sa z koncentračných táborov postupne vrátili aj Klenovčania, ktorým sa podarilo prežiť. Zo židovských obyvateľov Klenovca, ktorí boli odvezení do Poľska ešte v roku 1942, sa vrátili len dve slobodné dievčatá, ktoré v Klenovci nezostali, pretože nikto z ich blízkych sa nevrátil. 

Konečný výpočet strát cez Povstanie a pri prechode frontu v Klenovci                                                                         

- celkove padlo v boji 12 vojakov a partizánov,

- Nemcami bolo zavraždených 6 osôb, z toho 3 nie Klenovčania,

- v koncentračných táboroch bolo pravdepodobne zavraždených 7 osôb,

- pri prechode frontu bolo mínami usmrtených 5 osôb a 4 osoby boli zmrzačené

 

Pri príležitosti 75.výročia ukončenia druhej svetovej vojny udelilo Ministerstvo obrany SR pamätnú medailu našej obci za aktívnu účasť obyvateľov v odboji, pomoc partizánom, poskytnutie ubytovania prenasledovaným.

Starostka našej obce prevzala v Múzeu SNP v Banskej Bystrici z rúk ministra obrany SK Petra Gajdoša pamätnú medailu, ktorá bola odovzdaná presne v deň 75.výročia oslobodenia Klenovca - 23.januára 2020

 


Vytvorené: 27. 1. 2020
Posledná aktualizácia: 6. 2. 2020 08:24
Autor: