#
#
#
#
#
#

Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Aktuálne počasie

dnes, streda 29. 3. 2023
zamračené 8 °C -2 °C
štvrtok 30. 3. rain and snow 4/1 °C
piatok 31. 3. mierny dážď 14/4 °C
sobota 1. 4. mierny dážď 12/7 °C

Dátum a čas

Dnes je streda, 29.3.2023, 5:04:47

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:6
DNES:143
TÝŽDEŇ:1487
CELKOM:906752

Sviatok

Meniny má Miroslav, Mieroslav, Bertold, Bertolda, Mieroslava

Obsah

78. výročie SNP - Pietny akt kladenia vencov

Typ: ostatné
78. výročie SNPUž 78 rokov naše klenovské hory mlčia...

Mlčia o tom, čo sa počas SNP v nich odohrávalo, ako sa bojovalo, ako sa zomieralo. Klenovec bol počas SNP jedným z dôležitých centier protifašistického odboja na Gemeri. Klenovské hory a sídla na vrchoch poskytovali domov partizánom, povstaleckým vojakom a ilegálnym pracovníkom, ktorí organizovali povstanie v širokom okolí. Obyvatelia Klenovca prežili veľa hrôzy a beštiálneho správania nacistov, čo zanechalo hlboké stopy v mnohých rodinách. Návšteva gestapa odvádzajúca otca či syna, vraždy ľudí bez príčiny, podpaľovanie domov, rabovanie potravín, utrpenie vojakov a partizánov v zime, v náročnom teréne našich hôr, bez jedla, teplého oblečenia, odkázaných na pomoc ľudí z obce, ktorí tú vzácnu pomoc poskytovali, hoci vystavovali nebezpečenstvu svoje rodiny. Naši starí rodičia sa nevyhýbali zodpovednosti, zobrali do rúk zbrane a postavili sa na odpor okupantom. Napriek všetkému prežitému utrpeniu zostali skromnými, pracovitými, nenápadnými – obyčajnými ľuďmi, bez nárokov na akékoľvek privilégiá či oslavné hrdinstvá.

V piatok, sme im spolu s desiatkami ďalších obyvateľov našej obce, poďakovali a prejavili česť ich pamiatke pri Pamätníku SNP na našom námestí. A je dobre, že aj napriek rôznorodosti názorov na tieto udalosti v našej obci nezabúdame a nedáme sa ovplyvniť pochybnosťami a extrémistami. Množstvo pamätníkov, pamätných tabúľ a hrobov padlých v našej obci a jej okolí, ktoré pripomínajú udalosti vojny udržiavame a postupne rekonštruujeme. Aj teraz sa nám podarilo získať finančné prostriedky na rekonštrukciu Pamätníka SNP v našom parku, ktorá by mala začať v mesiaci september 2022.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa zúčastnili pietneho aktu a spoločne sme sa mohli pokloniť hrdinstvu tých, ktorí bojovali za našu slobodu. Pietny akt obohatila báseň v podaní Elenky Mináčovej, príhovor predsedníčky ZO SZPB, príhovor starostky obce a partizánske piesne v podaní Mužskej speváckej skupiny FS Vepor z Klenovca. Atmosféru doplnili horiace ohne a posedenie pri dobrom guľáši, spomienkach a príjemných rozhovoroch.

(Foto archív obce)

78. výročie SNP


Vytvorené: 30. 8. 2022
Posledná aktualizácia: 30. 8. 2022 11:11
Autor: