#
#
#
#
#
#
#

Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 24. 9. 2020
slabý dážď 21 °C 13 °C
piatok 25. 9. mierny dážď 18/14 °C
sobota 26. 9. silný dážď 15/10 °C
nedeľa 27. 9. mierny dážď 13/6 °C

Dátum a čas

Dnes je štvrtok, 24.9.2020, 12:29:51

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 6
DNES: 163
TÝŽDEŇ: 997
CELKOM: 529511

Sviatok

Meniny má Ľubor, Ľuboš, Terenc

Obsah

Máj po novom

Typ: ostatné
Stavanie mája v Klenovci

Máj po novom

Netradičná situácia nás prinútila k netradičnému stavaniu mája...

Máj patrí k najkrajším mesiacom v roku a to nielen preto, že je mesiacom lásky, ale aj pre krásny pohľad na prebúdzajúcu sa prírodu. 

V našej obci je tradíciou, že v predvečer 1. mája  postavia mládenci a muži klasickým spôsobom, ručne, za pomoci rázsoch spoločný máj pre všetky dievčatá a ženy v centre našej obce.  Námestie v mesiaci máj si bez majestátneho mája s farebnými stužkami vo vrcholci ani nevieme predstaviť. Tento rok nás opatrenia pre koronavírus prinútili prvýkrát využiť techniku, ktorú nám súčasná moderná doba prináša. A tak, 30. apríl 2020 sa zapíše do kroniky našej obce tým, že po prvý krát sme stavali mája žeriavom, a nie tradične, ručne, navyše bez divákov a bez tradičnej muziky a guľášu.

Máj sa stavia aj ako  symbol dobrej úrody, výmeny žezla medzi zimou a jarou a symbol prejavu žičlivosti a úcty. Aj toto boli dôvody,  pre ktoré sme sa rozhodli neporušiť tradíciu a máj postaviť. V centre našej obce bude celý mesiac stáť tak, ako desiatky rokov predtým.

Šťastie vidieť technicky náročný a pri malej nepozornosti aj nebezpečný akt stavania mája malo tento rok vzhľadom na opatrenia pre koronavírus len pár náhodne okoloidúcich ľudí.

Všetky prípravy urobili pracovníci obecného úradu a s technikou pomohlo Roľnícke družstvo Klenovec. Všetkým patrí moje poďakovanie.

Niekedy nám rôzne prírodné, spoločenské a životné situácie prinášajú zmenu, no každá zmena prinesie nový začiatok a my budeme s odstupom času hodnotiť či to bola zmena pozitívna, alebo nie.

 


Vytvorené: 5. 5. 2020
Posledná aktualizácia: 5. 5. 2020 15:02
Autor: